ANAPER'e gelen yoğun e-posta ve telefonlardan anlaşıldığı üzere, belgelerini yenilemek isteyen İş ve Meslek Danışmanlarının süreç konusunda yanlış bir izlenim edindiği görülmektedir.

Öncelikle belgelerin yenilenmesi, Geçerlilik Süresi Dolan MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinin Yenilenmesi Faaliyetlerine İlişkin Usul ve Esaslar'a uygun olarak yetkili kuruluşlarca gerçekleştirilmektedir. Buna göre, İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6) belgeleri için, belge yenileme başvuruları en erken belge geçerlilik süresinden 5 ay önce, en geç belge geçerlilik süresinin sona erdiği tarihe kadar yapılabilmektedir. Yetkili kuruluşlar bu kurallara uygun olarak kendi belge yenileme kurallarını oluşturmakla yükümlüdürler. 

ANAPER'in belge yenileme prosedürü çerçevesinde dosya yoluyla yapılacak başvurularda belge sahipleri belge geçerlilik süresinin sona erdiği tarihe kadar başvuru yapabileceklerdir. Bu uygulamayla ilgili bilgiler zaten bir süredir web sayfamızda yayımlanmaktadır. Bilgi için tıklayınız.

ANAPER, MYK denetiminden başarıyla geçmiş olup, MYK tarafından resmi bilgilendirmenin yapılmasının hemen ardından yeniden belgelendirme başvurularını almaya başlayacaktır. Bu başvurular, belge geçerlilik süresinin sona erdiği tarihe kadar portal üzerinden yapılabilir. Bu nedenle, belge sahiplerinin sadece tek bir kuruluşun belirlediği başvuru tarihlerini esas almayıp, yetkili diğer kuruluşların da belge yenileme süreçlerini incelemelerinin faydalı olacağını belirtmek isteriz.

 

Yayınlanma Tarihi: 11/01/2017

Copyright © Anadolu Üniversitesi Personel Belgelendirme Birimi 2014

Sayfalarda aksi belirtilmediği sürece site içindeki hiçbir döküman, sayfa, grafik, tasarım unsuru ve diğer unsurlar izin alınmaksızın kopyalanamaz, başka yere taşınamaz, alıntı yapılamaz, internet üzerinde veya her ne suretle olursa olsun kitle iletişim araçlarında ve medyada yayınlanamaz ve kullanılamaz. Bu kurallara uymayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.